Statystyki pokazują, że około 97% polskich firm, to mikro i małe przedsiębiorstwa. W związku z tym, temat tego, jak sprawiać, aby nasze przedsiębiorstwo stało się rentowne i tym samym – generowało satysfakcjonujące nas zyski, jest niezwykle istotny. Dobrze jest zatem poznać najbardziej podstawowe zasady, którymi należy się kierować, jeśli chcemy takie właśnie przedsiębiorstwo stworzyć. Poniższy artykuł, ma na celu przybliżenie tej właśnie kwestii.

 

Przede wszystkim – jasno sprecyzuj swój cel

 

Aby coś osiągnąć, musimy bardzo dokładnie wiedzieć, co to dokładnie ma być. Żeby nie szukać daleko analogii: jeśli chcemy wyjechać na wakacje, wybieramy konkretne miejsce i tam też się udajemy. Podobnie rzecz się ma, jeśli mowa o prowadzeniu firmy. Musimy na samym początku, bardzo jasno sprecyzować cel naszej działalności. Czy jest nim przede wszystkim budowanie wizerunku, sprzedaż czy rozwój pod względem zasięgu działalności. Zależnie od tego, co będzie naszym celem, powinniśmy podejmować odpowiednie działania, które właśnie do tego celu nas przybliżą. Ważne jest jednak to, że nie osiągniemy zamierzonego celu, jeśli nie podejdziemy do niego w metodyczny sposób działania. Krok po kroku – sukcesywnie powinniśmy realizować etapy, które przybliżą nas do osiągnięcia naszego celu. Jeśli dla przykładu – naszym celem będzie zwiększenie rentowności naszej firmy, musimy dokładnie przyjrzeć się budżetowi, jaki poświęcamy na funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Być może bowiem przyczyną, która sprawia, że nasze przedsiębiorstwo nie generuje właściwych zysków, jest nieodpowiednie rozdysponowanie budżetu. A być może przyczyna tkwi gdzie indziej. Reasumując, jeśli chcemy osiągnąć cel, musimy znaleźć przyczynę, dla której do tej pory, nie był on możliwy do osiągnięcia, zaś w dalszym etapie – powinniśmy tę przyczynę wyeliminować.

 

Po drugie – plan działania

 

Kiedy wiemy już, co dokładnie nie działa w naszej firmie we właściwy sposób, musimy skrupulatnie przygotować plan, który będzie miał na celu wyeliminowanie problemów w naszej firmie. Czasem bowiem jest tak, że problemu nie da się wyeliminować od razu i działanie to, wymaga od nas podjęcia konkretnych kroków w bardzo jasno określonym czasie. Konsekwencja realizacji planu, jest drugim czynnikiem, który koniecznie musimy uwzględnić w procesie podnoszenia rentowności naszej firmy.

 

Oczywiście, przedstawione powyżej kroki, to jedynie wierzchołek góry lodowej na drodze do osiągnięcia wyznaczonego przez nas, jako przedsiębiorców, określonego celu. Aby jednak dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, mieszczącej się pod adresem https://adamgrzesik.pl – budżet firmy. Z całą pewnością, strona ta okaże się bardzo pomocna w tym aspekcie.